Til
Miljøverndepartementet
Kopi:
Landbruks- og matdepartementet
Fiskeri- og kystdepartementet
Helse- og omsorgsdepartementet
Utenriksdepartementet
Statsministerens kontor
Si nei til GMO-maisene
Vi viser til vårt tidligere brev fra 18.november 2008 med oppfordring om å si nei til godkjenning av GMO-maisene og ønsker herved å gjenta vår oppfordring.
Genmodifiserte organismer (GMO) til mat og fôr er usikkert, uønsket og unødvendig. Vi vet for lite om konsekvensene av GMO, undersøkelser viser at norske forbrukere ikke ønsker GMO og vi kan ikke se at disse maislinjene vil ha noen videre samfunnsnytte.
Ved å si ja til T25 og NK603 vil man gå god for produksjon av GMO-mais i andre land, en produksjon vi selv ikke ønsker i Norge. Begge maisene er genmodifisert til å tåle sprøytemidler, henholdsvis glyfosat og glufosinatammonium. Glufosinat-ammonium er forbudt i Norge og skal fases ut i EU innen 2017. Årsaken er at dette sprøytemiddelet kan gi akutte og kroniske skadevirkninger på hjerne, forplantningsevne og foster i pattedyr inkludert mennesker.
Å si ja til maislinjene T25 og NK603 vil være et historisk vedtak og innebære at Norge for første gang sier ja til GMO til mat. Vi ønsker ikke GMO i norske butikker eller i norsk matproduksjon. Vi ber derfor Miljøverndepartementet legge føre-var prinsippet til grunn, og avvise søknadene om import av T25 og NK603.
Med vennlig hilsen
Eskil Pedersen, Arbeidernes Ungdomsfylking
Olav Magnus Linge, Sosialistisk Ungdom
Sandra Borch, Senterungdommen
Silje Lundberg, Natur og Ungdom
