Over et halvt døgn på overtid var det fortsatt ingen enighet på viktige områder på klimatoppmøtet på Bali. Dette prøvde møtelederen, den indonesiske miljøvernministeren, å gjøre noe med, da han kalte inn til et møte for hele konferansen i dag kl 08 (kl 01 norsk tid). Da la han fram sitt eget forslag til løsning på alle sakene som gjenstår å behandle. Dette forslaget ble imidlertid ikke akseptert av India, som mente forslaget stilte urettferdig strenge krav til u-land samtidig som USA ville kunne slippe helt unna bindende forpliktelser.
Møtet måtte raskt brytes opp, og ministere fra flere land hastet ut til hemmelige konsultasjoner. Kl 11 gjorde møtelederen et nytt forsøk på å starte møtet og gjøre et vedtak. Men etter en hissig ordveksling der Kina beskyldte klimasekretariatet, som arrangerer møtet, for å drive uærlig spill, måtte møtet heves midlertidig igjen.
Etter lange hemmelige konsultasjoner startet møtet igjen, og det ble enighet om et nytt forslag fra India. Dermed er det nå enighet om videre forhandlinger om klimatiltak også i land som ikke har slike forpliktelser i dag. Forslaget fra India er imidlertid lite forpliktende og mangler klare mål.
-Det haster å få kutta utslippene, derfor er det ille at dette går så treigt, og at vi ikke har noen klare mål. Samtidig har vi nå en prosess som går videre mot en ny avtale etter Kyoto-protokollen, og de neste to årene må alle krefter legges inn for at den blir god og forpliktende. Det som skjedde i den dramatiske innspurten viser at det er et stort behov for å bygge tillit mellom rike og fattige. Norge kan bidra til det ved å kutte sine egne utslipp, sier Bård Lahn, leder i Natur og Ungdom
Mer om utviklingen i møtet i bloggen Global Deal.

