Du er her:

Søk

- Følg opp festtalene hjemme, Bjørnøy!

Mer informasjon


  • leder (i Nairobi)
    Tlf.: 41 44 59 67

  • nestleder (i Oslo)
    Tlf.: 99 56 26 69
I dag kl 1630 lokal tid holdt miljøvernminister Helen Bjørnøy Norges hovedinnlegg på de internasjonale klimaforhandlingene i Nairobi, Kenya. Natur og Ungdom mener det er på tide at Bjørnøys internasjonale festtaler gjøres om til konkrete kutt i Norges stadig voksende klimaforurensning.

I sitt innlegg til forsamlingen av miljøvernministere fra hele verden pekte Helen Bjørnøy på at verdens samlede klimagassutslipp må kuttes med rundt 50 % innen midten av dette århundret dersom dramatiske klimaendringer skal unngås. Hun sa at de rike landene har hovedansvaret for å redusere utslippene, og understreket at det også må gjelde land som USA, som så langt ikke har villet kutte egne utslipp. Natur og Ungdom mener det er viktig at miljøvernministeren understreker hvor kraftig klimaforurensningen må kuttes. Samtidig etterlyser organisasjonen konkret handling i Norge for å gjøre de langsiktige målene om til handling.

- Det hjelper lite at Helen Bjørnøy holder festtaler om hvor viktig det er at globale utslipp må kuttes, når utslippene i Norge øker for hvert år som går. Det er bra at Bjørnøy krever handling av det internasjonale forurensingstriangelet USA, Australia og Canada. Men det viktigste Bjørnøy kan gjøre, er å få kontroll på Regjeringens eget forurensingstriangel Jens Stoltenberg, Odd Roger Enoksen og Liv Signe Navarsete, som gjør alt de kan for å øke norske klimagassutslipp, sier Bård Lahn, leder i Natur og Ungdom. Han var selv til stede under miljøvernministerens tale i Nairobi.

Av konkrete tiltak i Norge trakk Bjørnøy frem avgjørelsen om byggingen av gasskraftverket på Mongstad og renseanlegget for CO2 som Regjeringen planlegger å bygge i 2014. Hun trakk også frem Lavutslippsutvalgets rapport om hvordan Norge kan bli et lavutslippssamfunn innen 2050. Denne rapporten skal danne utgangspunktet for planene for utslippskutt innenfor hver samfunnssektor som Regjeringen skal utarbeide i løpet av vinteren.

- Når det eneste Helen Bjørnøy kan skryte av å ha prestert det siste året, er å tillate byggingen av et forurensende gasskraftverk på Mongstad, viser det med all tydelighet hvor lite Regjeringen har gjort for å kutte norske klimagassutslipp. Vi forventer at Regjeringen nå lover en halvering av norske klimagassutslipp innen 2020, og følger opp målet med konkrete planer for utslippskutt i biltrafikken og oljeindustrien, som i dag er klimaverstingene i Norge, sier Lahn.

Årets klimakonferanse nærmer seg slutten i Nairobi. Norge har gjort en hederlig innsats så langt i forhandlingene, men prosessen går svært sakte framover. Det haster å få på plass en avtale som sikrer store utslippskutt i perioden som følger etter at Kyoto-avtalen går ut i 2012. I forhandlingenes siste dager, knytter det seg stor spenning til om det vil åpnes for at utviklingsland med raskt økende utslipp, kan komme med i en ny klimaavtale.

Om Natur og Ungdom

Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har over 7000 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her.

Torggata 34 PB4783 Sofienberg - 0506 OSLO tlf. 23 32 74 00,
© 2002-2011 Natur og Ungdom, gjenbruk og ettertrykk anbefales dersom kilde oppgis.