Du er her:

Søk

Frykter en potensiell miljøkatastrofe

Foto: Filippo Monteforte/AFP/Getty Images

Foto: Filippo Monteforte/AFP/Getty Images. Stor versjon

Mer informasjon


  • Leder
    Tlf.: 91331729
Skipsforliset på kysten av Italia kan bli en potensiell miljøkatastrofe. I kveld kunne NTB melde om at det fra fartøyet er begynt å lekke væske av ukjent sort. Natur og Ungdom frykter konsekvensene en slik ulykke vil kunne ha, og ber samtidig norske politikere sørge for en god nok oljevernberedskap hjemme i Norge.

Fredag ettermiddag gikk cruiseskipet «Costa Concordia» på et skjær utenfor øya Giglio på kysten av Italia. Så langt er 7 personer bekreftet omkomne og 28 passasjerer er fremdeles savnet. Skipet inneholder om lag 2300 tonn drivstoff som det nå er fare for at vil begynne å lekke.

- Dette er en tragisk ulykke, som også har krevd flere menneskeliv. Foreløpig er det ikke avklart hva som var grunn til ulykken, men det som uansett er viktig er den kystnære beredskapen til land med kystlinjer. Dette er viktig både for å hindre tap av menneskeliv og for å sikre minst mulig ødeleggelse av eventuelle oljeutslipp, sier Silje Lundberg, leder i Natur og Ungdom.

 Så langt er det kun mengden drivstoff fra cruiseskipet som er bekreftet, ikke hvilke type drivstoff det er. Konsekvensene for det biologiske mangfoldet i området vil kunne variere ut fra om det er marin diesel eller tungolje, hvorav begge medfører miljøkonsekvenser.

- Dette kan potensielt bli en stor miljøkatastrofe for Italia. Skipet er gått på et skjær i et verna område, med viktige biologiske verdier, og har store mengder drivstoff om bord. Hvilke konsekvenser dette vil kunne få for det marine liv er det foreløpig ingen som vet, så her må vi bare krysse fingrene, sier Lundberg.

I Norge har vi også opplevd flere store skipsforlis gjennom årene. «Rocknes» forliste utenfor Bergen i 2004. Forliset krevde livet til 18 mennesker og førte til et utslipp på om lag 470 tonn råolje og 70 tonn diesel. Rocknes-ulykken førte til at 45 km av kysten ble betydelig forurensa, og 2000 – 3000 sjøfugl mistet livet.  I 2007 grunnstøtte «Server» utenfor Fedje i Hordaland, om lag 370 tonn bunkersolje lekket ut fra skipet og førte til at om lag 1000 sjøfugl ble direkte berørt. I februar 2011 gikk igjen et skip på grunn i Norge. «Godafoss» forliste utenfor Hvaler nasjonalpark i Østfold, og førte til at flere hundre sjøfugl ble berørt.

- Dessverre står det fortsatt for dårlig til med den norske oljevernberedskapen, det er noe regjeringen nå må gjøre noe med. Denne ulykken er bare nok en påminnelse om at ethvert land med en kystlinje er avhengig av en tilstrekkelig beredskap for å minimere alle eventuelle ulykker, avslutter Lundberg.

 

Om Natur og Ungdom

Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har over 7000 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her.

Torggata 34 PB4783 Sofienberg - 0506 OSLO tlf. 23 32 74 00,
© 2002-2011 Natur og Ungdom, gjenbruk og ettertrykk anbefales dersom kilde oppgis.