Du er her:

Søk

Atombåtulykker i Russland

Stor versjon

Gjennom tidene har det vært mange atombåtulykker knyttet opp mot Russland. Nedenfor følger en oversikt :
Kursk-ulykken på Bellonas hjemmesider
Link til saken fra barentsobserver.com

2000 - Kursk 
Med frykt husker vi den russiske atomubåten Kursk som sank den 12. august i 2000. Ubåten lå da rett utenfor Kola-halvøya øst for Murmansk. 118 mennesker mistet livet i ulykken, og først høsten etter ble Kursk hevet og transportert til et militært skipsområde i Roslyakovo for undersøkelse og dekommisjonering. Russlands tidligere forsvarsminister Sergej Ivanov har bekreftet at båter av denne typen normalt er utstyrt med kjernefysiske våpen.Til tross for at man ikke oppdaget radioaktive utslipp, ble ubåten hevet fra 108 meters dyp i 2001. Da så man tydelig at flere av mannskapet hadde overlevd den første eksplosjonen, men at de døde som følge av at forsinkelser og mangel på kompetanse hos den russiske redningstjenesten. Et norsk dykketeam, som en hel uke hadde tilbudt seg å hjelpe til i redningsoperasjonen, ble til slutt spurt om å åpne ubåtens rømningsluke.

 

2002 - Echo-II velter
29.juni 2002 veltet en atomubåt av Echo-II klassen i en flytedokk ved marineverftet i Polyarny nord for Murmansk. Det er ikke målt forhøyet radioaktivitet i området. Ulykken skjedde 29. juni, men Nordflåten valgte i "god-gammel-tradisjon" og holde tett om hendelsen.

 

2003 - K-159 synker, 10 mennesker mister livet
I august 2003 sank en K-159 ubåt da den ble tauet på vei til opphugging, og ti mennesker mistet livet. Båten tok med seg 800 kilo brukt uranbrensel til bunns. Det falleferdige fartøyet holdt seg flytende ved hjelp av rustne flottører som var gjennomhullet av lekkasjer. Flottørene løsnet da båtene havnet i uvær, og ubåten sank på 240 meters dyp. Det var flere planer om å heve fartøyet, men den russiske regjeringen har ike råd til å gjennomføre prosjektet, som antas å ville koste omlag 50 millioner Euro.

 

2006 - vannlekkasjer og brann
I juli 2006 var det vannlekkasje fra en atomubåt som lå i havn på Kolahalvøya. Lekkasjen involverte radioaktivt vann som var til for å kjøle ned reaktoren, men en talsmann fra den russiske nordflåten hevdet at utslippet ikke utgjorde noen fare for miljøet. I følge russiske nyhetsbyråer klarte besetningsmedlemmer selv å stoppe lekkasjen fra ubåten.

I september 2006 brøt det ut brann i en russisk atomubåt utenfor Fiskarhalvøya, nær grensa mot Norge. To mennesker omkom i brannen i tillegg ble en hardt såret. Ifølge kilder i Nordflåten ble brannen slukket rundt midnatt russisk tid. Torsdag morgen ble den tauet til Nordflåtens base i Vedjajevo nær Murmansk. Statens strålevern var hele tiden i løpende kontakt med russiske myndigheter om ulykken, og Ole Harbitz, direktøren i Statens strålevern svarte NRK.no på telefon at: «Vi har avlest vårt nasjonale målenettverk, som ikke viser radioaktive verdier ut over normalt nivå.» Det var altså ingen fare for radioaktive utslipp.

I november 2006 ble to brannmenn alvorlig skadd da en atomubåt tok fyr under ombyggingsarbeider på skipsverftet Sevmash i Severodvinsk. Årsaken var, ifølge den russiske avisen Komersant, at sveiserne var uforsiktig. De antente filler og et tregulv under arbeid på tredje dekk, og da de oppdaget at brannen spredte seg til en kabel som ledet inn til ubåtens indre prøvde sveiserne forgjeves å slukke den. Brannen sperret av store deler av verftet og kunne fått katastrofale følger. Da brannmennene kom til stedet foreslo de å bruke vann for å slukke brannen, men verftsledelsens forslag om å skalke lukene og kvele brannen ble fulgt. Etter et par timer sank temperaturen inne i ubåten, og alle trodde det var sikkert å gå inn. Men brannmennene mistet nesten livet da de gikk inn og møtte en giftsky av dimensjoner.

 

2007
I starten av denne måneden (mai 2007) begynte det å brenne under arbeidet på en av de russisk atomubåtene som ligger i Severodvinsk, like ved grensa til Finnland. Verftet selv påstod ovenfor presse at brannen ikke utgjorde noen fare for innbyggerne i området, men Aetas hevder at brannen var omfattende. Ikke minst er de kritiske til at et lokalt TV-team ble fratatt opptak, til tross for at bildene bare viste brannbiler på vei til ulykkesstedet, skriver BarentsObserver.com

 

 

Om Natur og Ungdom

Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har over 7000 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her.

Torggata 34 PB4783 Sofienberg - 0506 OSLO tlf. 23 32 74 00,
© 2002-2011 Natur og Ungdom, gjenbruk og ettertrykk anbefales dersom kilde oppgis.