Mandag ettermiddag møtte Natur og Ungdom de rødgrønne miljøpolitikerne Marianne Marthinsen (Arbeiderpartiet), Snorre Valen (SV) og Knut Olsen (Senterpartiet) for å minne dem på kravet om skogvernpenger i statsbudsjettet som legges fram tirsdag.
- Denne stortingsperioden blir avgjørende hvis vi skal nærme oss Norges mål med å stoppe tapet av biologisk mangfold. Norsk natur forsvinner, vi har ikke tid til å vente med å sette i gang tiltak, derfor trengs det mer penger allerede i det kommende statsbudsjettet, sier Ola Skaalvik Elvevold, nestleder i Natur og Ungdom.
Nær halvparten av plantene og dyrene på rødlista over truede og sårbare arter lever i skoger, og Natur og Ungdom mener mer skogvern er det viktigste tiltaket for å sikre en fortsatt unik og mangfoldig norsk natur. Sammen med Naturvernforbundet har Natur og Ungdom valgt ut de skogene som må prioriteres i vernearbeidet framover. Denne "startpakken" inneholder 14 skogområder, og de rødgrønne politikerne fikk presentert en grønn pakke med bilde fra hver av skogene inni, samt hver sin truede artsom lever i disse skogene.
- Forskerne sier vi må verne 4,6 prosent av den produktive skogen for å ta vare på mangfoldet i naturen. Denne startpakke er en god begynnelse, og prislappen for vern av disse 14 skogene er under 300 millioner. Et kjempetilbud! Sier Ola Skaalvik Elvevold.
Marianne Marthinsen fikk overrakt en oter, for å huske på Nordåa-Søråa i Oppland, Snorre Valen fikk en sopp for å minnes om at Auster-Vefsna i Nordland bare mangler penger for å bli vernet, og Knut Olsen fikk en ørn som holder til i Fimreiteåsen i Sogn og Fjordane. I tillegg fikk de med seg hele startpakken inn på Stortinget, så nå håper Natur og Ungdom at Stortingetbidrar til en ny start på nødvendig skogvern.


