Miljøvernminister Helen Bjørnøy må gripe inn mot klasebombingen på Dovrefjell. Det krever aksjonister fra Natur og Ungdom som i dag demonstrerer mot bombingen utenfor skytefeltet.
Miljøvernminister Helen Bjørnøy må gripe inn mot klasebombingen på Dovrefjell. Det krever Natur og Ungdom, som nå forbereder demonstrasjoner mot skytingen. Også fra annet hold øker motstanden mot testingen av den kontroversielle ammunisjonen.
Natur og Ungdom krever at regjeringen stopper Forsvarets planer om testing av klasebomber på Hjerkinn. Skytefeltet på Hjerkinn skal avvikles og tilbakeføres til naturen, ikke brukes som testområde for farlig klasevåpenteknologi. Nå vurderer Natur og Ungdom å aksjonere for å stoppe bombingen.
<p>Mandag var ungdommer fra DNT-ung og Natur og Ungdom ved Mjølfjell skytefelt for å protestere mot Forsvarets vinterøvelse.</P>
Aksjonister fra Natur og Ungdom og folkeaksjonen Stopp Regionfelt Østlandet (SRØ) møter i dag i retten for å forklare hvorfor de ville hindre etableringen av det militære skyte- og øvelsesområdet.
De 10 aksjonistene fra Natur og Ungdom og Stopp Regionfelt Østlandet som i dag stoppet anleggsarbeid i Regionfelt Østlandet ble klokken 13.20 i dag arrestert av politiet.
- Miljøødeleggelsene er større enn Stortinget forutsatte da de vedtok skytefeltet, fremholder aksjonistene som i dag stopper anleggsarbeid på vei mot Deifjellet. De ikke-voldelige aksjonistene brenner bål mens de venter på at miljøvernministeren setter foten ned. <br>
Folkeaksjonen Stopp Regionfelt Østlandet (SRØ) og Natur og Ungdom (NU) markerer 5-årsdagen for Stortingets vedtak om Regionfelt Østlandet med å stoppe anleggsmaskiner på vei mot Deifjellet. 10 sivil ulydighetsaksjonister hindrer anleggsmaskinenes ødeleggelser i naturområdene.
Fredag 18. juli kl 15.30 avsluttet Natur og Ungdom og Stopp Regionfelt Østlandet sine sivil ulydighetsaksjoner mot Regionfelt Østlandet. Over 140 aksjonister har siden 23. juni hindret etableringen av norgeshistoriens største naturinngrep.
Fredag 18. juli kl. 13.30 innfører politiet ferdselsforbud inn i Regionfelt Østlandet. Politiet har vært på aksjonsstedet og informert aksjonistene skriftlig om at det innføres ferdselsforbud og om at de risikerer å bli arrestert og straffeforfulgt. Aksjonene fortsetter til tross for dette.
Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har rundt 6500 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her.
Torggata 34 PB4783 Sofienberg - 0506 OSLO tlf. 23 32 74 00,
© 2002-2011 Natur og Ungdom, gjenbruk og ettertrykk anbefales dersom kilde oppgis.